Anasayfa Hakkımızda Koleksiyon Hizmetler Güncel Projeler Online Sergiler Yayınlar İletişim
"14. yy başlarında Cenevizlilerin kentidir Pera. Bölgenin ticari can damarı ise Galata olarak adlandırılan yerdi. Bu yörenin bilebildiğimiz en eski adı, "Sike"dir. "Sike" Grekçe'de (İncir Ağaçları) anlamına gelmektedir. Bunu Türkçe'ye (İncirlik) biçiminde de çevirmemiz mümkündür. İ.Ö. 146 yılında, bölgeye egemen olan Romalıların, yöreye "Sycena" dediklerini biliyorsak da, bunun başlangıç tarihini saptamakta zorluk çekiyoruz. Kesinlikle emin olduğumuz bir şey varsa, o da; İ.S. 330 yılında, o zaman "Deutera Romi" (İkinci Roma) adıyla, bugünkü İstanbul, Roma'nın başkenti olarak tarih sahnesine girdiği zaman, kentin 13. İdari Bölgesi olan "Galata"nın resmi adının "Regio Sycena" olduğudur."

Film Arşivi

Türk sinemasında Beyoğlu’nun çok önemli bir yeri vardır. Öyle ki, sinema sektörünün lokomotifi olan önemli şirketlerin Yeşilçam Sokağı’nda bulunması nedeniyle Türk sinemasından “Yeşilçam” diye söz edilir hale gelmiştir.

 

 

 

 

 

 

Bu bölümden, hem Yeşilçam filmlerinden örnekler, hem de Beyoğlu’na dair belgesel filmler ve kliplerin bilgisine erişilebilir. Koleksiyonumuzda olan filmlerle gösterim programları düzenleyerek, özellikle belgesellerin daha geniş kitleler tarafından izlenmesini hedefliyoruz.

Beyoğlu Belleği koleksiyonu içinde "Film" araması yapmak için lütfen tıklayınız.