Anasayfa Hakkımızda Koleksiyon Hizmetler Güncel Projeler Online Sergiler Yayınlar İletişim

HİZMETLER

"14. yy başlarında Cenevizlilerin kentidir Pera. Bölgenin ticari can damarı ise Galata olarak adlandırılan yerdi. Bu yörenin bilebildiğimiz en eski adı, "Sike"dir. "Sike" Grekçe'de (İncir Ağaçları) anlamına gelmektedir. Bunu Türkçe'ye (İncirlik) biçiminde de çevirmemiz mümkündür. İ.Ö. 146 yılında, bölgeye egemen olan Romalıların, yöreye "Sycena" dediklerini biliyorsak da, bunun başlangıç tarihini saptamakta zorluk çekiyoruz. Kesinlikle emin olduğumuz bir şey varsa, o da; İ.S. 330 yılında, o zaman "Deutera Romi" (İkinci Roma) adıyla, bugünkü İstanbul, Roma'nın başkenti olarak tarih sahnesine girdiği zaman, kentin 13. İdari Bölgesi olan "Galata"nın resmi adının "Regio Sycena" olduğudur."

Hizmetler

Beyoğlu Belleği, hem web üstünden hem de Beyoğlu Belleği Araştırma Merkezi’nden etkin ve nitelikli hizmet vermek üzere gerekli altyapıyı oluşturmaktadır.

Beyoğlu Belleği web sitesi, üyelik işlemini gerçekleştiren tüm araştırmacılara açık olacaktır. Buradan tüm koleksiyonu görebilir, koleksiyondaki bilgi ve belgelerden yararlanabilirsiniz. Telifli belgelerle ilgili ayrıntılı bilgileri ise yine buradan alabilir, koşulları öğrenebilirsiniz.

Beyoğlu Belleği Araştırma Merkezi’nden randevu alarak daha detaylı inceleme yapabilir, daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Beyoğlu Belleği, araştırmacılara vereceği web ve arşiv hizmetlerinin yanı sıra, eski ve yeniyi bir araya getirmek, kültürel miras ve Beyoğlu kültürü konusunda farkındalığı artırmak amacıyla projeler gerçekleştirerek ve yayınlar yaparak, hedef kitlesini genişleterek daha aktif bir hizmet verecektir. Güncel projeler hakkında bilgi almak için tıklayın.

Araştırma randevusu için: (212) 361 33 14