Anasayfa Hakkımızda Koleksiyon Hizmetler Güncel Projeler Online Sergiler Yayınlar İletişim
"14. yy başlarında Cenevizlilerin kentidir Pera. Bölgenin ticari can damarı ise Galata olarak adlandırılan yerdi. Bu yörenin bilebildiğimiz en eski adı, "Sike"dir. "Sike" Grekçe'de (İncir Ağaçları) anlamına gelmektedir. Bunu Türkçe'ye (İncirlik) biçiminde de çevirmemiz mümkündür. İ.Ö. 146 yılında, bölgeye egemen olan Romalıların, yöreye "Sycena" dediklerini biliyorsak da, bunun başlangıç tarihini saptamakta zorluk çekiyoruz. Kesinlikle emin olduğumuz bir şey varsa, o da; İ.S. 330 yılında, o zaman "Deutera Romi" (İkinci Roma) adıyla, bugünkü İstanbul, Roma'nın başkenti olarak tarih sahnesine girdiği zaman, kentin 13. İdari Bölgesi olan "Galata"nın resmi adının "Regio Sycena" olduğudur."

Çocuk Dostu Kent Atölyesi, çalışmalarına sergiyle ara verdi…

Çocukların atölye boyunca yaptıkları çalışmaların yer aldığı sergi Turabibaba Kütüphanesi’nde velilerin de katılımıyla ziyarete açıldı. Atölye yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Yasemin Çakırer Özservet’in atölye sürecini anlatımıyla başlayan program, atölye çalışmasından bir örnek sunan video gösterimiyle devam etti. Videonun ardından veliler ve çocuklar atölye sürecinde yapılan çalışmaları gördüler.

Çocuk Dostu Kent Atölyesi nisanın ilk haftası çocukların kentle ve yakın çevreleriyle daha ilgili, farkında ve kente dair yapılan faaliyetlerde daha katılımcı olmalarını amaçlayan çalışmalar gerçekleştirdi. 

Atölye boyunca çocuklar,  mahallelerini, yaşadıkları semti tanıyıcı faaliyetler yaptılar. Binaların yapılarını daha iyi anlamaları için binaları kişiseleştirerek yeniden hayal ettiler.  Atölye çalışmasında ayrıca çevre gezileriyle çocukların yaşadıkları yeri görerek, izleyerek, çizerek tanımaları sağlandı. Kütüphaneden okullarına doğru çizilen bir rotada mahalle gezisiyle yaşadıkları mahalleyi kroki olarak çizdiler. 

Haliç Tersanesi ve vapur gezisiyle bir denizcilik semti olan Kasımpaşa’ya tersanelerden baktılar ve 559 yıllık bir yapıyı görme şansı yakalamanın yanında gemi yapım ve tamiri hakkında bilgi aldılar.  Son haftalarda ise daha çok maket çalışmaları üzerine yoğunlaşılarak çocukların üç boyutlu düşünmeleri, hayal ettikleri veya düşündükleri mekanları üç boyutlu olarak oluşturmaları sağlandı.  Çocukların çalışmalarını izleyen veliler atölye çalışmasından çok memnun kaldıkları belirttiler ve Sayın Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a teşekkürlerini sundular.