Anasayfa Hakkımızda Koleksiyon Hizmetler Güncel Projeler Online Sergiler Yayınlar İletişim
"14. yy başlarında Cenevizlilerin kentidir Pera. Bölgenin ticari can damarı ise Galata olarak adlandırılan yerdi. Bu yörenin bilebildiğimiz en eski adı, "Sike"dir. "Sike" Grekçe'de (İncir Ağaçları) anlamına gelmektedir. Bunu Türkçe'ye (İncirlik) biçiminde de çevirmemiz mümkündür. İ.Ö. 146 yılında, bölgeye egemen olan Romalıların, yöreye "Sycena" dediklerini biliyorsak da, bunun başlangıç tarihini saptamakta zorluk çekiyoruz. Kesinlikle emin olduğumuz bir şey varsa, o da; İ.S. 330 yılında, o zaman "Deutera Romi" (İkinci Roma) adıyla, bugünkü İstanbul, Roma'nın başkenti olarak tarih sahnesine girdiği zaman, kentin 13. İdari Bölgesi olan "Galata"nın resmi adının "Regio Sycena" olduğudur."

Çocuk Dostu Kent Atölyesi’nden Haliç Turu

Beyoğlu Belleği tarafından yürütülen Çocuk Dostu Kent Atölyesi 29 Nisan Salı günü Haliç Tersanesi’nden başlayarak bir Haliç turu yaptı. Çocukların yaşadıkları çevreyi tanıyarak kentlilik ve koruma bilinci geliştirmeyi amaçlayan atölye çalışmasında çocuklar, resimlerle ve maketlerle yaşadıkları çevreyi anlatıyorlar, çevre gezileriyle yaşadıkları kente dair yeni bilgiler ediniyorlar.

Atölyenin 4. Haftasında yapılan gezide, çocuklar Haliç Tersanesi’ni gezdi ve Şehir Hatları Haliç Hattı’yla Kasımpaşa’dan Eyüp’e Haliç turu yaptı. 559 yıllık bir geçmişe sahip olan Haliç Tersanesi, şehrin merkezinde yer alıp hala faaliyete devam eden dünyanın en eski tersanesi konumunda. Birçok kişi tarafından böyle bir tarihi geçmişe sahip olduğu bilinmeyen tersane çocuklar için hem bir endüstri mirası yapıyı tanımak, hem de tersanenin işleyişini görmek açısından farklı bir deneyim oldu.  Tersane mekanında açık alanların yanında havuzların suyunun boşaltıldığı tahliye odası da ziyaret edildi ve tersanenin genel işleyişi, tersanenin 30 yıllık ustası tarafından anlatıldı.

Tersane gezisinin ardından çocuklar Kasımpaşa İskelesi’nden Haliç hattına binerek Eyüp’e doğru yola çıktılar. Vapur gezisinde bir zamanlar Sütlüce’ye kadar uzanan tersaneleri ve denizcilikle ilgili diğer yapıları vapurdan görme şansı elde ettiler. Bir denizcilik semti olan Kasımpaşa ve çevresinde yaşayan çocuklar geziyle beraber yaşadıkları yerin tarihi geçmişinin izlerini görerek öğrendiler. Haliç Turu’na katılan çocuklar, böyle bir atölye çalışmasını kendilerine hediye eden Beyoğlu Belediye Başkanı Sn. Ahmet Misbah Demircan’a teşekkür ettiler.