Anasayfa Hakkımızda Koleksiyon Hizmetler Güncel Projeler Online Sergiler Yayınlar İletişim
"14. yy başlarında Cenevizlilerin kentidir Pera. Bölgenin ticari can damarı ise Galata olarak adlandırılan yerdi. Bu yörenin bilebildiğimiz en eski adı, "Sike"dir. "Sike" Grekçe'de (İncir Ağaçları) anlamına gelmektedir. Bunu Türkçe'ye (İncirlik) biçiminde de çevirmemiz mümkündür. İ.Ö. 146 yılında, bölgeye egemen olan Romalıların, yöreye "Sycena" dediklerini biliyorsak da, bunun başlangıç tarihini saptamakta zorluk çekiyoruz. Kesinlikle emin olduğumuz bir şey varsa, o da; İ.S. 330 yılında, o zaman "Deutera Romi" (İkinci Roma) adıyla, bugünkü İstanbul, Roma'nın başkenti olarak tarih sahnesine girdiği zaman, kentin 13. İdari Bölgesi olan "Galata"nın resmi adının "Regio Sycena" olduğudur."

Beyoğlu Haritaları Sergisi

Beyoğlu Belediyesi’nin 155. Yıl Etkinlikleri kapsamında Beyoğlu Belleği, Beyoğlu Haritaları Sergisi’ni izleyicileriyle buluşturuyor.  Her harita amacı, dili ve yapanın yorumuyla farklı bir anlatım biçimine sahiptir. Kimi geneli anlatır kimi ayrıntılara daha fazla odaklanır, kiminde kuşbakışı bakmanın keyfini yaşarsınız, kiminde sokakların içine kaybolmayı… Bir bölgeyi haritadan okumak, o bölgeyi tüm örgütlenmesiyle, bağlantılarıyla görmenin yanında şehrin içindeki konumuna da bir bakış getiriyor. Her bir harita tarihsel bir anlatım sunduğu kadar değişen alanlar, sınırlar, değişen yer adlarıyla farklı bir yolculuğa sürüklüyor.

Eski tarihlerden beri bir yerleşim alanı olan Beyoğlu’nun sınırları Kasımpaşa, Hasköy gibi bölgeleri içine alarak geniş bir alana yayılıyor. Bu dönemsel ve bölgesel çeşitliliği anlatan haritalarla Beyoğlu’ndaki değişimi görmek mümkün olacak. Farklı arşivlerden toplanan haritalar Beyoğlu’nu ve değişimini  coğrafi ve tarihi olarak yansıtmayı amaçlıyor.

Sergi 4 – 15 Aralık 2012 Tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde 10:00-19:00 saatleri arasında gezilebilir.

Açılış: 4 Aralık 2012
Saat: 16:00
Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi                                                                                                                      
Adres:
İstiklal Cad. No:217 Tünel /Beyoğlu