Anasayfa Hakkımızda Koleksiyon Hizmetler Güncel Projeler Online Sergiler Yayınlar İletişim
"14. yy başlarında Cenevizlilerin kentidir Pera. Bölgenin ticari can damarı ise Galata olarak adlandırılan yerdi. Bu yörenin bilebildiğimiz en eski adı, "Sike"dir. "Sike" Grekçe'de (İncir Ağaçları) anlamına gelmektedir. Bunu Türkçe'ye (İncirlik) biçiminde de çevirmemiz mümkündür. İ.Ö. 146 yılında, bölgeye egemen olan Romalıların, yöreye "Sycena" dediklerini biliyorsak da, bunun başlangıç tarihini saptamakta zorluk çekiyoruz. Kesinlikle emin olduğumuz bir şey varsa, o da; İ.S. 330 yılında, o zaman "Deutera Romi" (İkinci Roma) adıyla, bugünkü İstanbul, Roma'nın başkenti olarak tarih sahnesine girdiği zaman, kentin 13. İdari Bölgesi olan "Galata"nın resmi adının "Regio Sycena" olduğudur."

Beyoğlu Belediyesi 155. Yıl Efemera Sergisi

Beyoğlu yaşantısı, gündelik hayatı yansıtan belgelerden oluşan bir sergiyle izleyicisiyle buluşuyor! Sergi, 2-25 Ağustos 2012 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir. 

2008’den beri Beyoğlu’na dair bir arşiv oluşturmaya çalışan Beyoğlu Belleği, koleksiyonundan derlenen belgelerle Beyoğlu’nun geçmiş zamanından küçük noktaları 155. Yıl Efemera sergisiyle günümüze taşıyor. Beyoğlu’nun geçmiş zamanda izini sürerken bir belgedeki sokak isminden, han isminden, bir fotoğraftan yola çıkıyor. Belgelerin tanıklık ettiği yaşamları aktarabilmek için bir ipucunun peşine takılarak geçmiş zaman Beyoğlu’sunu bugüne taşıyor.
Sergi, Beyoğlu’nda yer alan dükkanlar, temsiller, ticari hayat ve kişisel belgelere yer vererek farklı yaşamları göz önüne seriyor. Geçmiş Beyoğlu’ndan bir kesit sunan sergi aynı zamanda Beyoğlu’nun değişen yüzünü anlatıyor.

Tarih: 2 - 25 Ağustos 2012
Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi 
Adres: İstiklal Cad. No:217 Tünel /Beyoğlu