Anasayfa Hakkımızda Koleksiyon Hizmetler Güncel Projeler Online Sergiler Yayınlar İletişim
"14. yy başlarında Cenevizlilerin kentidir Pera. Bölgenin ticari can damarı ise Galata olarak adlandırılan yerdi. Bu yörenin bilebildiğimiz en eski adı, "Sike"dir. "Sike" Grekçe'de (İncir Ağaçları) anlamına gelmektedir. Bunu Türkçe'ye (İncirlik) biçiminde de çevirmemiz mümkündür. İ.Ö. 146 yılında, bölgeye egemen olan Romalıların, yöreye "Sycena" dediklerini biliyorsak da, bunun başlangıç tarihini saptamakta zorluk çekiyoruz. Kesinlikle emin olduğumuz bir şey varsa, o da; İ.S. 330 yılında, o zaman "Deutera Romi" (İkinci Roma) adıyla, bugünkü İstanbul, Roma'nın başkenti olarak tarih sahnesine girdiği zaman, kentin 13. İdari Bölgesi olan "Galata"nın resmi adının "Regio Sycena" olduğudur."

Çılgın Kalabalık Gelmeden Önce Galatasaray

Farklı kültürlerin bir Beyoğlu Kültürü oluşturmasında kültürler arası iletişimin yüzyıllara dayanan bir tarihi var. Bunun sonucudur ki, çok kültürlü Beyoğlu, İstanbul’un vazgeçilmez bir cazibe merkezidir. Bir kent yaşanmışlıklarıyla, oluşturduğu bellekle kendini var ediyor. Her bir semtte yaşayan insanların hikâyeleri, gözlemleri, o semtle kurduğu ilişkinin birebir anlatımları bu belleğin en değerli parçasını oluşturuyor. Bu düşünceden hareketle semtlerin, semtte yaşamını sürdürmüş yazarlar tarafından anlatıldığı dizi bir seçmeyle Beyoğlu Belediyesi Beyoğlu Belleği Projesi kapsamında tekrar yayına hazırlandı.

9 Haziran 2012 Cumartesi günü saat 17.00’de "Çılgın Kalabalık Gelmeden Önce Galatasaray" kitabının yazarı Cem Erciyes, Galata Kulesi Meydanı'nda düzenlenecek söyleşisinde Beyoğlu’na gönül veren dostlarıyla buluşuyor. 

Tarih: 9 Haziran 2012 Cumartesi Saat: 17.00
Yer: Galata Kulesi Meydanı