Anasayfa Hakkımızda Koleksiyon Hizmetler Güncel Projeler Online Sergiler Yayınlar İletişim
"14. yy başlarında Cenevizlilerin kentidir Pera. Bölgenin ticari can damarı ise Galata olarak adlandırılan yerdi. Bu yörenin bilebildiğimiz en eski adı, "Sike"dir. "Sike" Grekçe'de (İncir Ağaçları) anlamına gelmektedir. Bunu Türkçe'ye (İncirlik) biçiminde de çevirmemiz mümkündür. İ.Ö. 146 yılında, bölgeye egemen olan Romalıların, yöreye "Sycena" dediklerini biliyorsak da, bunun başlangıç tarihini saptamakta zorluk çekiyoruz. Kesinlikle emin olduğumuz bir şey varsa, o da; İ.S. 330 yılında, o zaman "Deutera Romi" (İkinci Roma) adıyla, bugünkü İstanbul, Roma'nın başkenti olarak tarih sahnesine girdiği zaman, kentin 13. İdari Bölgesi olan "Galata"nın resmi adının "Regio Sycena" olduğudur."

Taksim Bir Şenliği Yaşamak

24 Mart 2012 Cumartesi günü saat 17:00’de "Taksim Bir Şenliği Yaşamak" kitabının yazarı Mahir Öztaş, Turabibaba Kütüphanesi’nde düzenlenecek söyleşisinde Beyoğlu’na gönül veren dostlarıyla buluşuyor.

Yazarın ve Beyoğlu Belleği'nin arşivinden yola çıkılarak oluşturulan fotoğraf sergisi, 24 Mart - 01 Nisan tarihleri arasında gezilebilir.

Yer: Turabibaba Kütüphanesi

Tarih: 24 Mart - 01 Nisan 2012
Adres: Cami Kebir Mah. Turabibaba Cad. Matbaa Arkası Sok. No:2 Kasımpaşa
Tel: 0(212) 361 33 14